Icelandic Champions League

Arion, Stormur, Hrímnir, Stjarna, Klerkur, Ketill, Álfhildur, Jarl, Vornótt og Krít. What more can we say? There will be fierce competition in the Champion League in Horse Sports today when the Tölt competition takes place at 19:00 Icelandic time.

We will be broadcasting live on our web during the competition on www.meistaradeild.is  – there you can follow the competition against a payment of EUR 20 pr. event.

The winners from the Gæðingar Dressage Álfhildur from Syðri-Gegnishólum and Olil Amble are registered and its their debut in Tölt competition. Arion from Eystra-Fróðholti and Daníel Jónsson are also participating in their first Tölt competition but Arion is well known elegant horse that have received 9,5 for Tölt and 9,0 for slow Tölt.

Today we will also see Leó Geir and Krít frá Miðhjáleigu but they have have been very successful in Tölt competitions.  Ketill from Kvistum is well known on the competition track together with Hulda Gústafsdóttir but is now ridden by a another very well known rider Sigurður Sigurðarsson.

The winners from last years Tölt competition in the Champion League 2012 are registered – Vornótt from Hólabrekku and Viðar Ingólfsson – and its quite sure that they will try to defend their title.  It will as well be very exciting to see Stormur from Herríðarhóli and Árni Björn Pálsson but they are the Icelandic Champions in Tölt from 2012 and 2013.

We are expecting very exciting competition this evening and we are looking forward to see who will reach top ten this year.

The list of riders and horses

Nr, Rider, Horse, Father, Mother, Color, Age, Team:

1 Sylvía Sigurbjörnsdóttir Hrafn frá Breiðholti í Flóa Rökkvi frá Hárlaugsstöðum Korpa frá Dalsmynni Brúnn 8 Auðsholtshjáleiga

2 Hulda Gústafsdóttir Flans frá Víðivöllum fremri Gustur frá Hóli Héla frá Valþjófsstað 1 Rauður 9 Árbakki/Hestvit

3 Ólafur Ásgeirsson Védís frá Jaðri Stígandi frá Stóra-Hofi Gyðja frá Gýgjarhóli Jarpur 7 Hrímnir/Export hestar

4 Daníel Jónsson Arion frá Eystra-Fróðholti Sær frá Bakkakoti Gletta frá Bakkakoti Brúnn 7 Gangmyllan

5 Reynir Örn Pálmason Bragur frá Seljabrekku Huginn frá Haga I Aría frá Steinnesi Brúnn 10 Ganghestar/Málning

6 Árni Björn Pálsson Stormur frá Herríðarhóli Aron frá Strandarhöfði Hera frá Herríðarhóli Brúnn 10 Auðsholtshjáleiga

7 Guðmundur Björgvinsson Hrímnir frá Ósi Rökkvi frá Hárlaugsstöðum Héla frá Ósi Grár 9 Top Reiter/Sólning

8 Bergur Jónsson Katla frá Ketilsstöðum Gaumur frá Auðsholtshjáleigu Ljónslöpp frá Ketilsstöðum Jarpur 6 Gangmyllan

9 Eyrún Ýr Pálsdóttir Kjarval frá Blönduósi Sveinn-Hervar frá Þúfu í Land Aríel frá Höskuldsstöðum Grár 10 Hrímnir/Export hestar

10 Þórdís Erla Gunnarsdóttir Ríma frá Auðsholtshjáleigu Gaumur frá Auðsholtshjáleigu Limra frá Laugarvatni Brúnn 7 Auðsholtshjáleiga

11 Þorvaldur Árni Þorvaldsson Stjarna frá Stóra-Hofi Glampi frá Vatnsleysu Vaka frá Stóra-Hofi Brúnstj. 10 Top Reiter/Sólning

12 Eyjólfur Þorsteinsson Klerkur frá Bjarnanesi Glampi frá Vatnsleysu Snælda frá Bjarnanesi Brúnn 11 Lýsi

13 Sigursteinn Sumarliðason Djásn frá Dísarstöðum 2 Álfur frá Selfossi Dáð frá Dísarstöðum 2 Rauður 6 Ganghestar/Málning

14 Ævar Örn Guðjónsson Liba frá Vatnsleysu Andri frá Vatnsleysu Lydía frá Vatnsleysu Brúnn 9 Spónn.is/Heimahagi

15 Sigurður Sigurðarson Ketill frá Kvistum Nagli frá Þúfu í Landeyjum Katla frá Skíðbakka III Brúnn 9 Lýsi

16 Olil Amble Álfhildur frá Syðri-Gegnishólum Orri frá Þúfu í Landeyjum Álfadís frá Selfossi Brúnn 6 Gangmyllan

17 Ragnar Tómasson Sleipnir frá Árnanesi Prestur frá Kirkjubæ Skuld frá Árnanesi Rauður 11 Árbakki/Hestvit

18 Sigurbjörn Bárðarson Jarl frá Mið-Fossum Orri frá Þúfu í Landeyjum Snekkja frá Bakka Brúnn 12 Lýsi

19 Jakob Svavar Sigurðsson Helga-Ósk frá Ragnheiðarstöðum Orri frá Þúfu í Landeyjum Hending frá Úlfsstöðum Jarpur 7 Top Reiter/Sólning

20 Hinrik Bragason Stórval frá Lundi Hróður frá Refsstöðum Hvika frá Mýnesi Rauður 9 Árbakki/Hestvit

21 Ísólfur Líndal Þórisson Kristófer frá Hjaltastaðahvammi Stígandi frá Leysingjastöðum  Kosning frá Ytri-Reykjum Rauðtvístj. 10 Spónn.is/Heimahagi

22 Viðar Ingólfsson Vornótt frá Hólabrekku Kolvakur frá Syðri-Hofdölum Vaka frá Úlfsstöðum Brúnn 9 Hrímnir/Export hestar

23 Aðalheiður Anna Guðjónsdóttir Spretta frá Gunnarsstöðum Krókur frá Skarði Ósk frá Hafrafellstungu 2 Brúnn 8 Ganghestar/Málning

24 Leó Geir Arnarson Krít frá Miðhjáleigu Hrymur frá Hofi Dröfn frá Stað Grár 10 Spónn.is/Heimahagi

Below is the list of riders and horses that will compete in Gæðingar dressage:

Rider Horse Team

1 Olil Amble Álfhildur frá Syðri-Gegnishólum Gangmyllan

2 Sigurbjörn Bárðarsson Jarl frá Miðfossum Lýsi

3 Ragnar Tómasson Sleipnir frá Árnanesi Árbakki/Hestvit

4 Daníel Jónsson Hraunar frá Svalbarðseyri Gangmyllan

5 Eyjólfur Þorsteinsson Hlekkur frá Þingnesi Lýsi

6 Hinrik Bragason Flans frá Víðivöllum Árbakki/Hestvit

7 Árni Björn Pálsson Stormur frá Herríðarhóli Auðsholtshjáleiga

8 Ævar Örn Guðjónsson Veigur frá Eystri-Hól Spónn.is/Heimahagi

9 Eyrún Ýr Pálsdóttir Kjarval frá Blönduósi Hrímnir/Export Hestar

10 Sigurður Sigurðarsson Fáni frá Kirkjubæ Lýsi

11 Jakob Svavar Sigurðsson Kilja frá Grindavík TopReiter/Sólning

12 Viðar Ingólfssson Védís frá Jaðri Hrímnir/Export Hestar

13 Aðalheiður Anna Guðjónsdóttir Spretta frá Gunnarsstöðum Ganghestar/Málning

14 Guðmar Þór Pétursson Gulltoppur frá Þjóðólfshaga Spónn.is/Heimahagi

15 Bergur Jónsson Frami frá Ketilsstöðum Gangmyllan

16 Guðmundur Björgvinsson Hrímnir frá Ósi TopReiter/Sólning

17 Ísólfur Líndal Þórisson Freyðir frá Leysingjastöðum 2 Spónn.is/Heimahagi

18 Sylvía Sigurbjörnsdóttir Héðinn Skúli frá Oddhóli Auðsholtshjáleiga

19 Þorvaldur Árni Þorvaldsson Stjarna frá Stóra-Hofi TopReiter/Sólning

20 Hulda Gústafsdóttir Þrenna frá Hofi Árbakki/Hestvit

21 Þórdís Erla Gunnarsdóttir Eldey frá Auðsholtshjáleigu Auðsholtshjáleiga

22 Reynir Örn Pálmason Greifi frá Holtsmúla 1 Ganghestar/Málning

23 Ólafur Brynjar Ásgeirsson Villi frá Gillastöðum Hrímnir/Export Hestar

24 Sigurður Vignir Matthíasson Frakkur frá Laugavöllum Ganghestar/Málning